MADYMO

MADYMO Yolcu güvenliği simülasyon yazılımı

 

MADYMO Çözücü

MADYMO solver tek bir CAE çözücü içinde Kütle (MB), sonlu elemanlar (FE) ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) yeteneklerini  eşsiz biçimde birleştiren esnek bir multi-fizik simülasyonu motorudur. Bu nedenle MADYMO karmaşık dinamik sistemlerin tasarımı ve analizi için son derece etkili bir araçdır.

 

MADYMO Dummy Modeller

Yıllar süren araştırma ve geliştirme sonunda çarpışma testi mankeni modellerini içeren en kapsamlı veri tabanının oluşturulmuştur. MADYMO Dummy Modeller doğruluğu, hesaplama hızı, sağlamlık ve kullanım kolaylığı konularında dunyaca ünlüdür.

 

MADYMO İnsan Modelleri

MADYMO insan vücudu modelleri işlemci verimli, biofidelic ve doğrulanmıştır. Bu modeller çeşitli yük koşulları için hiçbir fiziksel çarpışma testi mankeninin sağlayamayacağı bir araç sağlar. Son zamanlarda MADYMO insan modeli portföyü, omurga eklemi, koltuk ve kasları pasif sertlik özellikleri ve aktif kontrol gibi gerçekçi insanların yaşam tepkileri temsil etmek için kullanılan bir aktif bir insan vücudu modeli ile genişletildi.

 

MADYMO Workspace

MADYMO Çalışma Alanı MADYMO modellerini oluşturmak, değiştirmek ve simülasyon sonuçlarını analiz etmek için pre-ve post-processing uygulamaları içeren bir takımdır. Uygulamalarda böyle bir emniyet kemeri montajı modülü ve otomatik NCAP yıldız derecelendirme gibi yolcu güvenlik analizi için adanmış araçları içerir.

 

MADYMO Coupling

MADYMO FE yapısal kodları LS-DYNA, PAM-CRASH, RADIOSS ve ABAQUS ile kolaylıkla couple olabilir. Bu özellik, MADYMO kalitesindeki kukla modelleri ve Hava yastığı modelleme teknikleri gibi, mühendislerin tercih ettikleri FE yazılımında MADYMO özelliklerini kullanabilmelerini sağlar.

MADYMO Çözücü

MADYMO Çözücü benzersiz tek bir CAE çözücü içinde çoklugövde (MB), sonlu elemanlar (FE) ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) yeteneklerini birleştiren esnek bir multi-fizik simülasyonu motorudur. Bu özellikler MADYMO’yu karmaşık dinamik sistemlerin tasarımı ve analizi için son derece etkili bir çözüm aracı yapar.

Üç yazılım bir arada

Çoklu gövde (MB) – hız ihtiyacı

Çoklu gövde sistemler, sert veya şekil değiştiren cisimlerin birbirlerine kinematik eklemlerin olarak bağlanması olarak tanımlanabilir. Modellenen sistemin fiziksel özelliklerini kavrayabilmek için, geometrik, malzeme ve iletişim özellikleri gövdelere atanabilir. Karmaşık dinamik sistemlerin modellenmesi  için kullanılan bu hızlı hesaplama yöntemi özellikle geniş parametrik tasarım çalışmaları gerçekleştirmek için uygundur.

Sonlu Elemanlar – detay isteği

MADYMO’nun explicit transient sonlu elemanlar (FE) çözücüsü, eleman tanımları, malzeme modelleri ve kontak algoritmalarını içerir. MADYMO FE hava yastıkları, koltuk, döşeme ve emniyet kemeri gibi, yolcu bölmesinin içinde deforme yapıların detaylı modellenmesini sağlar.

CFD – akışı ile gitmek

Mühendisler MADYMO’nun CFD modülünü, hava yastığının içine dolan gaz örneğindeki gibi sıvıların akışını ayrıntılı modellemede kullanabilirler. MADYMO Gasflow modülünü havayastığı şişmesi sonucunda oluşan yaralanmaları simüle etmede kullanılır.

Modeller ve araçlar dahil

MADYMO kurulum paketi geniş ve onaylanmış kukla (dummy), çarpan (impactor) ve insan vücudunun modellerini içerir. Ayrıca MADYMO kurulum paketi,  solver ve model ile ilgili yardımcı programları içerir. MADYMO klasörü; Tank Test Analizi (MTA) ve hava yastıklarının modellenmesini desteklemek için soğuk gaz şişirme (CGI) içerir. Kukla ve insan modeli ölçeklendirme için MADYMO Skaler ve Vücut Jeneratör (GEBOD) kullanılmaktadır. Model / tasarım için optimizasyon MADYMO Optimizer dahildir. Ayrıca, örnek uygulamalar ve çözücü için detaylı dökümantasyon,  modeller ve uygulamaları paketin bir parçasıdır. MADYMO yazılımı müşterilere kullanıcı-korumalı indirme olarak sağlanır.

Lisanslama ve destek

MADYMO lisans politikası yazılım için bir yıllık aboneliğe dayanmaktadır. Bu teknik destek ve ürün güncellemelerini içerir. MADYMO çözücü, modül lisanslama yada jeton lisanslama ile kullanılabilir. Jeton lisanslama tüm (dummy) modeller ve workspcae uygulamaları için de geçerlidir. Stand-alone (node-locked) ve ağ (floating) lisansları mevcuttur.MADYMO Çözücü Windows, Linux ve UNIX sistemleri üzerinde çalışır. Teknik destek yerel MADYMO destek ekipleri aracılığıyla sunulur.

 

Yetişkin insan modelleri – aktif kontrol
Oturan insan facet modelleri

 • 50. Yüzdelikde erkek

Ayakta/yürüyen insan facet modelleri

 • 50. Yüzdelikde erkek
Uygulama Alanları

 • Kaza öncesi ve esnası sınırlanmış sistem tasarımı
 • Yaralanmalı çarpışmalara karşı yolcu tepkisi ölçümü
 • Düşük yaralanmalı çarpışmalarakarşı yetişkin tepkisi
 • Kaçış manevralarına karşı yetişkin tepkisi
 • Araç çarpışmalarında yaya tepkisi ölçümü
 
Yetişkin insan modelleri – pasif
Oturan insan facet modelleri

 • 5. Yüzdelikli kadın
 • 50. Yüzdelikli erkek
 • 95. Yüzdelikli erkek
 • 5. Yüzdelikli kadın – oranlanabilir
 • 50. Yüzdelikli erkek – oranlanabilir
Uygulama Alanları

 • Kaza kısıtlama sistem tasarımı
 • Yüksek yaralanmalı çarpışmalara karşı yetişkin tepkisi

 

 
Çocuk insan modelleri – pasif
Oturan çocuk facet modelleri

 • 1,5 yaşındaki çocuk
 • 3 yaşındaki çocuk
 • 6 yaşındaki çocuk
 • 10 yaşındaki çocuk
Uygulama Alanları

 • Kaza kısıtlama sistem tasarımı
 • Yüksek yaralanmalı çarpışmalara karşı çocuk tepkisi

 

 
Pasif Yaya Modelleri
Ayakta/yürüyen insan elipsoid modelleri

 • 3 yaşındaki çocuk
 • 6 yaşındaki çocuk
 • 5. Yüzdelikli kadın
 • 50. Yüzdelikli erkek
 • 95. Yüzdelikli erkek
 • 50. Yüzdelikli erkek – oranlanabilir

Ayakta/yürüyen insan facet modelleri

 • 50. Yüzdelikli erkek

 

Uygulama alanları

 • Yaya güvenlik sistem tasarımı
 • Araç çarpışmalarında yaya tepkisi hesaplamaları

EuroNCAP yaya güvenliği uygulamaları (MADYMO insan ellipsoid ailesi protokole adapte edilmiştir)

 

Model Doğrulama

İnsan modelleri biofidelitisi sağlamak için, insan modeli tepkileri ile kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Modelleri doğrulamak için farklı yük doğrultularında ve farklı vücüt parçaları kullanarak kızak testleri ve kült darbe testleri yapılmıştır. Tüm modeller kinematik ve ivme tahmini ve gerçekçi toraks uyumu yeteneği göstermiştir. Ayrıca titreşim yüklenmesi ve sert/deforme koltuklarda koltuk basınç tahmini için onaylanmıştır.FE kol ve bacak uzun kemik bükme ve hava yastığı yüklemesi ile oluşan kırıklar için onaylanmıştır.

MADYMO Worksapce

MADYMO Workspace MADYMO modelleri oluşturma, değiştirme ve simülasyon sonuçlarının analizi için pre-ve post-processing uygulamaları bir takımdır. Uygulama, emniyet kemeri montajı modülü ve NCAP yıldız derecelendirme gibi yolcu güvenlik analizi için adanmış araçları içerir.

Pre-processing

XMADgic MADYMO modelleri hazırlamak için özel bir araçtır. Kukla modeli yerleşimi ve emniyet kemeri ekleme gibi özellikleri içerir.

Coupling Assistant, FE uzmanlarına MADYMO’nun ayrıntılarını öğrenmek zorunda kalmadan kendi FE modellerine bir MADYMO modeli (bir kukla gibi) dahil etmelerini sağlar.

Exchange MADYMO input deck’in detayları anlamaya gerek duymadan kontrollü bir ortamda MADYMO modellerin montaj ve modifiyesini sağlayan bir araçtır. Model bileşenleri model veritabanından çok kolayca değiştirilebilir.Çeşitli denge ve check fonksiyonları uygun değerlerin girilmesine yardımcı olur.

Post-processing

MADPost tasarım mühendislerinin çok verimli bir şekilde kaza kısıtlama sistem performansını optimize edebilmeleri için MADYMO simülasyon sonuçları görselleştirmek ve analiz etmek için kullanılır. Hatta koruma sistemi ve yolcu arasındaki enerji emilimini ve akışını analiz edebilirsiniz.

Protokol Puanlama ile; Euro NCAP, ABD-NCAP, C-NCAP ve JNCAP gibi kullanıcı güvenlik protokolleri ve  ECE R94, ECE R95, FMVSS 208 ve FMVSS 214 gibi düzenleyici güvenlik protokolleri için sonuç üretebilir.

Objective Rating fiziksel testler ile simülasyon sonuçları sinyal yanıtları arasındaki korelasyonu sağlamak için bir araçtır.

Batch Koşturma

Batch modu rutinleri, koltuk konumları gibi parametre değişimlerini otomatikleştirmek için, ya da DOE analizinde her çalışma için otomatik olarak NCAP puanlarını hesaplamak için bir DOE analizi sırasında çalıştırılarak zaman kazanılması sağlanabilir.

MADYMO Coupling

MADYMO, LS-DYNA, PAM-CRASH, RADIOSS ve ABAQUS ile arabirim olabilir. Bu mühendislere kullandıkları yazılımlarda  bulunmayan MADYMO kalite kukla modelleri ve Hava yastığı modelleme teknikleri gibi MADYMO özellikleri kullanmalarını sağlar.

FE uyumu

Sonlu eleman analiz yazılımları, bir çarpışma sırasında aracın deformasyonlarının tahmin etmek için yaygın şekilde kullanılır. Bu kodlar doğru karmaşık deformasyonları yüksek doğrulukla tahmin edebilirler ancak hesaplama olarak oldukça masraflıdırlar. Yolcu güvenlik sistemleri tasarımı, binlerce simülasyon çalıştırmayı gerektiren birçok değişkenin analiz edilmesini gerektirir. Bu işlemleri zamanında yapmak için hızlı bir simülasyon gerektirir, bu nedenle MADYMO tipik olarak bu işler için kullanılır.

FE kodları ile MADYMO arasında bağlantı kurmak güvenlik tasarımcılarına, tercih ettikleri FE kaza kodunda MADYMO kukla ve kısıtlama sistemlerinin kullanılmasını sağlar. Simülasyonun her adımında bağlantı arayüzü farklı kodlar arasında veri alışverişini sağlar. (MADYMO kukla modeli ile FE ile modellenmiş kapı modeli gibi). MADYMO ve FE çarpışma kodu ile gerçekleştirilen hesaplamalar tek bir grafik araç yardımı ile görsellenebilir ve post-process edilebilir. Bugün, MADYMO; LS-DYNA, PAM-CRASH, RADIOSS ve ABAQUS ile couple edilebilir.

Zaman tasarrufu

Kendi tercih ettikleri FE kodu ile  MADYMO’yu couple etmek, otomobil üreticileri için herhangi bir ek modellemeye gerek kalmadan, yapısal ve güvenlik sistem tasarımlarını doğrulamayı mümkün kılar. Bu yaklaşım MADYMO dummy modellerinin kısıtlama tasarımında kullanılmasına ve tüm aracın onaylanmasında kullanılabildiği gibi aynı zamanda güvenlik performansının tüm tasarım süreci boyunca tutarlı biçimde değerlendirilebilmesini sağlar.

MADYMO’nun couple etme yaklaşımını benimseyen Avrupa’lı bir otomotiv OEM üreticisi, komple araç güvenlik onaylanması sürecinde %25 kazanç sağladı. Diğer bir otomotiv üreticisi ise sistemin verimliliği ve hassasiyetinden o kadar etkilendi ki, model datalarının kendi FE platformunda olması gerektiğini gösteren altyüklenici gereksinimlerini değiştirdi.

Maliyet tasarrufu

Yeni MADYMO jetonlu lisans sistemi, özellikle maliyet etkin bir çözüm sunar. Yalnızca 20 MADYMO jetonu ile, bir müşteri bizim iyice doğrulanmış mankenlerin tümüne erişim kazanır ve bu modelleri MADYMO ve tüm FE crash kodları ile kullanabilir. Bu sistem, farklı müşterilerin tercih ettiği farklı FE modelleme ortamları ile çalışmak zorunda kalan altyükleniciler için oldukça verimlidir.

Kullanım kolaylığı

Coupling Assistant MADYMO Workspace paketinin bir parçası olan grafik bir arayüzdür. Kullanıcılara MADYMO’nun detaylarını öğrenmeden MADYMO modellerini kendi FE kodları ile eşleyebilmelerini sağlar. Aynı zamanda, bir FE ortamda MADYMO modelleri gömmek için gereken zamanı azaltır.